Badania obrazowe – USG
W naszym gabinecie wykonujemy badania USG, pozwalające na obserwację nawet niewielkich zmian chorobowych pojawiających się w obrębie w tarczycy. Dodatkowo, badanie USG umożliwia ocenę wielkości tarczycy, obrazuje tkankę tarczycową, rozległość oraz charakter zmian i stopień powiększenia węzłów chłonnych.
Obrazowanie ultrasonograficzne jest bardzo dokładnym badaniem, które pozwala na odkrycie zmian niemożliwych do wyczucia w badaniu palpacyjnym. Dzięki nowoczesnym urządzeniom do badań ultrasonograficznych, można postawić celną diagnozę i szybko rozpocząć leczenie.
Jak wgląda badanie USG tarczycy i jak się do niego przygotować?
Badanie obrazowe (USG) jest bezinwazyjne, w pełni bezpieczne i trwa zaledwie kilkanaście minut. Bez obaw można je wykonywać u dzieci i kobiet w ciąży. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej, z lekko odchyloną głową i w pełni odsłoniętą szyją. W tym czasie lekarz przykłada do szyi pacjenta głowicę ultrasonografu pokrytą żelem (lub pokrywa żelem skórę w okolicy badania) i przesuwa ją w różnych płaszczyznach, jednocześnie obserwując widoczną na monitorze aparatu tarczycę i znajdujące się w pobliżu struktury. Badanie USG tarczycy nie jest bolesne, jednak w czasie jego trwania część pacjentów może odczuwać nieznaczny dyskomfort związany z uciskiem na szyję.
Do USG tarczycy nie trzeba przygotowywać się w szczególny sposób. Można wykonywać je o dowolnej porze dnia, a bycie na czczo nie jest konieczne. Przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię oraz ubranie przeszkadzające w dostępie do gruczołu. Warto mieć za to ze sobą wyniki innych badań – na przykład poprzedniego USG, poziomu hormonów we krwi lub scyntygrafii tarczycy.